IndeksLatest imagesSzukajRejestracjaZaloguj

Share
 

 Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Newt
ZŁY WILK

Newt
Liczba postów : 627
Wiek : dwadzieścia siedem lat.
Wzrost i waga : 193 cm na 85 kg.

Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją Empty
PisanieTemat: Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją   Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją EmptyWto Paź 18, 2016 2:59 am

Każdy prowadzi postać tak, jak umie. Co nie zmienia faktu, że jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Wystarczy spojrzeć na tych, którzy na barkach dźwigają bagaż doświadczenia w odgrywaniu typowych zwyroli – śledzenie takich fabuł zmusza do przyznania racji w jednym: są w tym nieźli. Groźby nie okazują się żałosne, postawa nie podpada pod szczeniacką wpadkę. Po prostu grają złymi i są w tym dobrzy. Inni zaś biegną postacią na pomoc i z linijki na linijkę do czytelnika dociera pewna doza tej... dobroci. Nawet mimo poddenerwowania przytarganego z pracy albo znużenia po całym dniu w szkole w środku robi się jakoś przyjemniej tylko dlatego, że prześledziło się w jednym poście tok myślenia świetnie wykreowanego bohatera. To nie przychodzi znikąd. Przesiąkamy pewnymi wzorcami zachowań (czasami zbyt wiele wkładamy w bohatera nas samych), nabieramy doświadczenia czytając książki, naweniamy się filmami i komiksami.

Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją Wplywy-pi_arsewsw

Pomysły są zewsząd. Tylko czasami ciężko je przelać do Worda. Ująć coś tak, by miało sens, a do tego było chwytliwe i takie, wiecie, nasze własne. By ktoś przeczytał tekst i rzucił: „hah, lubię twój styl pisania, jest charakterystyczny”.

Styl pisania szlifujemy. I tu się pojawia pytanie – jak szlifujecie styl pisania? Łatwo powiedzieć: „czytaj więcej książek to nauczysz się lepiej pisać”, ale załóżmy, że nie mamy pojęcia za jakie książki się zabrać – a tytułów jest od cholery w każdym z gatunków. Wiadomo, że osoby chcące grać chamskimi dziadami nie sięgną po ckliwy dramat, a na nudną nastolatkę nie znajdzie się pomysłu w krwiożerczym horrorze. Ale to jednak nie ułatwia sytuacji.

Co ukształtowało wasz styl? Macie jakieś książki, które polecacie? Porady dla tych, którzy pisać dopiero zaczynają się uczyć? Autorów, na których się wzorujecie? Triki, na które się powołujecie, gdy zaczyna wam być ciężko utrzymać posty na poziomie?

Pytam, bo wiem, że wielu z was może być autorytetem dla innych. Podzielenie się smaczkami z tej długiej, pisarskiej drogi ułatwi podreperowanie własnych umiejętności osobom, które za bardzo nie wiedzą co zrobić, by zbliżyć się do swojego ideału.
Powrót do góry Go down
Gość
Gość

Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją Empty
PisanieTemat: Re: Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją   Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją EmptyWto Paź 18, 2016 10:53 am

Ej, ja totalnie mało kiedy czytam książki. Po prostu nie umiem znaleźć czasu na nie. Piszę parę lat na forach i z czasem po prostu styl pisania jakoś mi się wyrabia - widzę różnicę między postami z przed 3 lat. Mimo wszystko nie wiem, czy jestem zadowolony ze swojego stylu pisania, bo ma wiele on do życzenia. Mam często problem ze składnią, może dlatego, że na polskich z gramatyki ze mnie była lewa noga i kiedy przychodził ten temat na zajęciach, to ja w ławce siedziałem zielony (totalnie nawet raz wziąłem korepetycje, ale nawet to nie pomogło). Wydaje mi się, że jeśli się pisze, to prędzej czy później styl pisania się wyrobi. Dobrze pisać z lepszymi od siebie, aby widzieć, jakie błędy się popełnia i nad czym powinno się poprawić. Ja miałem tak śmiesznie, że za każdym razem mój styl pisania się poprawiał, kiedy robiłem sobie dłuższe przerwy. Może to kwestia tego, iż ja sam się wtedy zmieniałem, przez co teraz nieco lepiej piszę? I totalnie nie wiem, czy to co napisałem ma sens i w ogóle jest wspólne z tym tematem, ale miałem potrzebę napisania tego, o.
Powrót do góry Go down
 
Nie ważne jak piszesz, warzne, że zrozumieją
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Lucid Dream :: xxxx :: Dział postaci-
Skocz do: